Главная Обратная связь

Дисциплины:

Архитектура (936)
Биология (6393)
География (744)
История (25)
Компьютеры (1497)
Кулинария (2184)
Культура (3938)
Литература (5778)
Математика (5918)
Медицина (9278)
Механика (2776)
Образование (13883)
Политика (26404)
Правоведение (321)
Психология (56518)
Религия (1833)
Социология (23400)
Спорт (2350)
Строительство (17942)
Технология (5741)
Транспорт (14634)
Физика (1043)
Философия (440)
Финансы (17336)
Химия (4931)
Экология (6055)
Экономика (9200)
Электроника (7621)






V. Підсумок уроку. Вихід класу під музику



Урок №95

Тема. Жанровий розвиток музики.

Мета: ознайомити учнів з жанровим розвитком в музиці; навчити визначати прийоми розвитку в мелодії; закріпити вивчення пісні «Голочка»; розвивати вокально – хорові уміння й навички; розвивати навички активного сприймання музичного твору; виховувати інтерес, любов до музики.

Музичний матеріал: пісня «Голочка»; прелюдія №7 Ф. Шопена; «Вальс» Ф.Шуберта; «Українська шумка» М. Завадського.

Тип уроку: урок введення в тему.

Обладнання: портрет Ф. Шопена, портрет Ф. Шуберта, портрет М. Завадського, телевізор, зошит-посібник «Вчимося музики».

Хід уроку

І. Організаційний момент.

1. Музичне вітання.

-Діти, давайте привітаємось за допомогою музичного вітання.

- Добрий день, діти!

ІІ. Повідомлення теми, мети уроку. Мотивація навчальної діяльності.

- Сьогодні ми закріпимо вивчення пісні «Голочка» та познайомимося з деякими чудовими творами відомих композиторів.

ІІІ. Вокально-хорова робота.

1. Розспівка.

Перш, ніж співати пісню давайте підготуємо голосовий апарат до співу за допомогою розспівування. Розспівку ми виконаємо за допомогою вам відомих поспівок «Ми дівчатка» та «Ми хлопчики». Сіли всі рівно, прийняли співочу поставу, руки поклали на коліна.

2. Пісня «Голочка».

1) Вступна бесіда.

Діти, про що йшла мова у пісні?

А це пісня сумна чи весела? Давайте згадаємо слова пісні «Голочка».

1. В мене голочка слухняна,

День у день працює зрана,

Щоб квітки на рукаві

Зацвітали, мов живі.

 

2. Вміє голка вишивати,

Вміє голка церувати,

Підрубити фартушок,

Помережить рушничок.

 

3. Швидко голочка тікає,

Нитка голку доганяє.

Спритна голочка та вміла:

Що не зробить — все до діла.

 

4. Хвалить мама, хвалить тато:

— Ой, розумні рученята! —

Я сміюся: — Це не я,

Це все голочка моя!

2) Художня обробка пісні.

Отже, давайте зараз легко і весело виконаємо пісню «Голочка». (спів пісні хором 2 рази).



Можливо, хтось готовий вийти проспівати пісню біля дошки. ( діти по групам співають пісню )

3) Фізкультхвилинка.

Плів павутинку павучок –

І заболів йому бочок.

Встанем разом на хвилинку

Й проведем фізкультхвилинку.

Руки вгору, руки вниз.

Вліво, вправо повернись.

Сіли – встали, сіли – встали

Кошенята застрибали.

У долоньки заплескали

І за парти посідали.

ІV. Слухання музики.

1. Вступна бесіда.

Перший композитор з творчістю, якого ми познайомимося – це Михайло Завадський.

Народився він 7 серпня 1828 року на Поділлі — в селі Михалківці. Про польське походження композитора свідчить його прізвище — Завадський. Тому про нього досить часто пишуть: «український і польський композитор» або «український композитор польського походження».

Майбутній композитор навчався в Київському університеті. Працював учителем музики в Києві та Кам’янці-Подільському. Помер 17 березня 1887 року в рідному селі на п’ятдесят дев’ятому році життя.

Михайло Адамович — автор понад п’ятсот творів, пов’язаних переважно з українськими темами. Передусім, це твори для фортепіано. Михайло Завадський написав понад 42 шумки.

Шумка — це український народний танок, його танцюють у супроводі пісні. Також шумка – це українська пісня. Є також інструментальні шумки. Саме їх для фортепіано і писав Михайло Завадський. Сьогодні ми послухаємо «Українську шумку» М. Завадського та вашим завданням буде охарактеризувати дану мелодію.



Шопен був неперевершеним творцем мелодій. Перлиною творчості Шопена є його прелюдії.

2. Слухання твору «Українська шумка».

3. Бесіда про прослуханий твір.

- Яку картину можна намалювати під враженням від пісні?

- Як ви можете охарактеризувати дану мелодію?

- Який темп у даного музичного твору?

- Я думаю ви звернули увагу, що спочатку мелодія була досить швидкою, потім темп змінився, постійно відбувалось коливання в музиці. Отже, можна зробити висновок, що дана шумка є прикладом жанрового розвитку музики, тобто композитор, ніби розповідав нам певну історію, відчувалась кульмінація у мелодії.

4. Також сьогодні ми з вами порівняємо дві музичні композиції. Це «Прелюдія №7», написана Шопеном та «Вальс» Франца Шуберта.

Франц Петер Шуберт народився в сім'ї шкільного вчителя в Ліхтенталі — передмісті Відня. Протягом 1810—1813 він написав велику кількість різноманітних творів: оперу, симфонію, фортепіанні п'єси й пісні.

У 1813 році Шуберт вступив у вчительську семінарію і через рік почав викладати в школі, де служив його батько. Кілька років Шуберт давав уроки музики, неодноразово намагався отримати постійну музичну посаду, але безуспішно. Попри це, 1815—1816 роки відзначились феноменальною продуктивністю. У 1815 він написав дві симфонії, дві меси, чотири оперети, кілька струнних квартетів і близько 150 пісень.

У своїх творах він прагнув відтворювати відсутній у житті світлий ідеал, відображав тугу за ним, страждання людини в чужому й ворожому для неї суспільному середовищі. Щирість, задушевність музики Шуберта, властиві їй безпосередність, «відвертість» виразу визначалися і особистими якостями композитора. Музика Шуберта тісно пов'язана з народним мистецтвом Австрії (хоча Шуберт рідко використовував в своїх творах справжні народні теми), з побутовою музикою Відня; знайшов віддзеркалення в ній і фольклор угорців та слов'янських народів тодішньої Австрійської імперії. У музиці Шуберта на чільному місці виступає мелодія, велике значення мають колорит, барвистість, що зумовили збагачення гармонії, оркестровки.

Фортепіанна музика — одна з основних сфер творчості Шуберта. «Вальс», який ми з вами прослухаємо належить саме до даної сфери творчості. Давайте згадаємо, що таке вальс? ( танець розміром ¾ )

5. Слухання та порівняння «Прелюдії №7» Шопена та «Вальсу» Франца Шуберта.

6. Бесіда про прослухані твори.

- Ця прелюдія лірична і поетична. В ній відчувається зміна пісенно-танцювальної інтонації в ритмі танцю мазурка. Але це не танець. Тому варто відзначити інтонаційно-мелодичний принцип розвитку музики, що виростає з однієї інтонації.

- А вальс Шуберта є дещо сумним. У ньому теж варто виділити коливання музики, автор розповідає, ніби історію в одному темпі.

V. Підсумок уроку. Вихід класу під музику.

- З творчістю, яких композиторів ми сьогодні ознайомилися?

- Хто є автором «Української шумки», яку ми сьогодні слухали?

- Що таке шумка?

- Як називається пісня, яку ми співали?

 

 


Просмотров 676

Эта страница нарушает авторские права

allrefrs.ru - 2021 год. Все права принадлежат их авторам!