Главная Обратная связь Поможем написать вашу работу!

Дисциплины:

Архитектура (936)
Биология (6393)
География (744)
История (25)
Компьютеры (1497)
Кулинария (2184)
Культура (3938)
Литература (5778)
Математика (5918)
Медицина (9278)
Механика (2776)
Образование (13883)
Политика (26404)
Правоведение (321)
Психология (56518)
Религия (1833)
Социология (23400)
Спорт (2350)
Строительство (17942)
Технология (5741)
Транспорт (14634)
Физика (1043)
Философия (440)
Финансы (17336)
Химия (4931)
Экология (6055)
Экономика (9200)
Электроника (7621)






ІV. Закріплення вивченого матеріалу



Урок № 68 5 клас

Дата: 21.01.14

Вчитель: Прищепа Алла Олегівна

Тема: Вимова приголосних звуків. Уподібнення приголосних звуків.

Мета:навчити евфонічних правил, пояснити закони уподібненнязвуків української мови; розвивати фонематичний слух, мовне чуття, пам'ять,увагу;

виховання загальнолюдських цінностей: поваги, доброти, допомоги.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

Методи та прийоми:

Обладнання:

Внутрішньопредметні зв'язки: лексикологія, орфографія, мова і мовлення. Міжпредметні зв'язки: художня література, усна народна творчість, культура.

 

ХІД УРОКУ

I.Мотивація навчальної діяльності, оголошення теми та мети уроку

1.Слово вчителя

II. Актуалізація опорних знань

1.Підготовча вправа

Завдання:Прочитайте уважно текст. Доберіть до нього заголовок.

Текст 1

Вдихати повітря через ніс слід вільно, безшумно. Починати говорити можна тоді, коли в легені взято достатньо повітря (з незначним надлишком), що необхідне для виголошення частини речення. Це позбавить від «позачергового» вдиху, який порушує плавність і ритм мовлення, спричиняє його уривчастість.

Текст 2

Не допускати повного звільнення легенів від повітря. Це призведе до фальцетів.

Текст 3

Витрачати повітря економно й рівномірно, використовуючи кожну природну зупинку в мовленні для дозбирування запасу повітря в легені.

Текст 4

Пам’ятати, що від глибини вдиху залежить сила видиху, отже і сила звучання голосу.

Текст 5

Вдихати й видихати повітря слід безшумно, непомітно для слухача, оскільки якісний звук утворюється спокійним струменем повітря. Умови, за яких дихання під час мовлення буде правильним, забезпечуються систематичним тренуванням (За Н.Д. Бабич).

2.Словникова робота

Завдання:З'ясуйте за тлумачним словником значення слова фальцет.

3.Бесіда

· Як поділяються приголосні звуки?

· Які знаки письма використовують для позначення м'яких і твердих приголосних?

· Як у фонетичній транскрипції позначають напІвпом'якшення приголосних?



· За допомогою якого знака передають довготу звука?

· Чим відрізняється позначення одного звука, що передається двома літерами, від позначення двох окремих звуків, які передаються цими ж літерами?

 

IІІ. Вивчення нового матеріалу

1.Робота з таблицею

Завдання:Уважно роздивіться таблицю. Прочитайте правила, прокоментуйте приклади до них.


 

 

ІV. Закріплення вивченого матеріалу

1.Спостереження над мовним матеріалом

Завдання:Прочитайте виразно скоромовки. Запишіть фонетичною транскрипцією виділені слова, скориставшись правилами уподібнення і таблицею «Складні випадки уподібнення».

2.Творчий діалог

Завдання:Прочитайте текст за ролями, дотримуючи правил вимови звуків. Уявіть учасників цієї ситуації, опишіть їх.

Просто бабуся

Вулицею йшли хлопчик і дівчинка. А попереду йшла бабуся. Було дуже слизько. Бабуся посковзнулася і впала.

— Потримай мої книжки! – крикнув хлопчик, віддав дівчинці свій портфель і кинувся допомагати бабусі підвестися.

Коли за декілька хвилин хлопчик повернувся, дівчинка запитала його:

— Це твоя бабуся?

— Ні, – відповів хлопчик.

— Мама? – здивувалася подружка. – Ні!

— Хто ж, тітка? Чи знайома?

— Та ні ж бо, ні! – усміхаючись сказав хлопчик. – Це просто бабуся (За В. Осєєвою).

3.Бесіда

· Як би ви поводилися в схожій ситуації? Як можна пояснити дівчинці вчинок хлопчика?



· Виділені слова запишіть фонетичною транскрипцією. Чи відбувається в них уподібнення приголосних?

4.Розімнемо язики

Завдання:прочитати скоромовки.

Сів шпак на шпаківню, заспівав шпак півню: «Ти не вмієш так, як я — так, як ти, не вмію я».

На полиці в коробиці Півкороваю і паляниця.

На річці Лука спіймав рака в рукави.

4.Здогадайся!

Завдання:відгадайте загадки

У вимові завжди чисті Звуки ми ще й голосисті. Небагато нас, а все ж Без нас слова не складеш. (Голосні звуки)

Я один в сім'ї такий. Кажуть, надто вже м'який. Хоч мовчун, та не дивак. В слові я – не зайвий знак. (знак м’якшення)

Це усі повинні знати: Нас не можна роз'єднати. Відрізняємось ми чим? – Літер дві, а звук – один. (Дж, дз)

 


Просмотров 553

Эта страница нарушает авторские права




allrefrs.ru - 2021 год. Все права принадлежат их авторам!